Evropska komisija odobrila tri programa za period 2021-2027

02.12.2022
  • Program prekogranične saradnje INTERREG VI-A IPP Bugarska-Srbija 2021-2027 zvanično je usvojen 22. novembra 2022. godine. U narednih sedam godina više od 38 miliona evra biće uloženo u razvoj prekograničnih oblasti i okruga u Srbiji (Bor, Zaječar, Pirot, Niš, Toplica, Jablanica i Pčinja) i u Bugarskoj (Vidin, Montana, Vraca, Pernik, Ćustendil i Sofija). Najveći deo programskog budžeta (više od 23 miliona evra) usmeren je na ulaganja u integrisani teritorijalni razvoj, sa fokusom na specifične potrebe regiona i podržaće projekte u oblasti turizma, prilagođavanja klimatskim promenama, povećanja konkurentnosti MSP i otvaranja radnih mesta, kao i projekte za proširenje ekonomske aktivnosti na nove tržišne vrednosti i proizvode. Više od 8 miliona evra biće uloženo u obuku stručnih timova i volontera, razmenu iskustava, jačanje institucionalnih kapaciteta i isporuku specijalne opreme za regionalna odeljenja GD „Protivpožarna bezbednost i zaštita stanovništva“ Ministarstva unutrašnjih poslova Bugarske, kao i Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije. Oko 17°% ukupnog budžeta programa namenjeno je za podršku MSP za povećanje konkurentnosti preduzeća i pristupa novim radnim mestima, u okviru prioriteta 1 „Konkurentni pogranični region”.
  • Novi program transnacionalne saradnje za Dunavski region za period 2021-2027 zvanično je usvojen 29. novembra 2022. godine. Program Dunavskog regiona uključuje 9 zemalja EU (Austriju, 2 nemačke regije: Baden-Virtemberg i Bajern, Češku, Slovačku, Sloveniju, Hrvatsku, Mađarsku, Rumuniju i Bugarsku) i 5 zemalja koje nisu članice EU (Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Moldaviju, Srbiju i Ukrajinu). Kao jedan od najvećih Interreg programa u ovom programskom periodu raspolaže budžetom od 266 miliona evra, i ima za cilj da podrži razvoj i implementaciju projekata saradnje koji doprinose razvoju inovativnog, održivog i socijalnog Dunavskog regiona, kao i da unaprede regionalno upravljanje za suočavanje sa zajedničkim izazovima. Ukupan budžet programa iznosi uiše od 268 miliona evra i finansira se iz Evropskog fonda za regionalni razvoj (ERDF), IPA sredstava, NDICI fonda (države susedi EU), kao i od strane zemalja učesnica.
  • Novi IPA Jadransko-jonski program 2021-2027 (IPA ADRION) zvanično je usvojen 30. novembra 2022. godine. Programsko područje obuhvata Hrvatsku, Grčku, Sloveniju i Italiju, kao i zemlje koje nisu članice EU – Albanija, Crna Gora, Severna Makedonija, Srbija, Bosna i Hercegovina i Republika San Marino. Vrednost programa IPA ADRION iznosi preko 160 miliona evra, a sredstva su namenjena programima koji uključuju inovacije, životnu sredinu, mobilnost i podršku Jadransko-jonskoj makro-regionalnoj strategiji.

Više informacija dostupno je na sajtu Ministarstva za evropske integracije.