Evropska komisija usvojila program rada Evropskog veća za inovacije za 2022. godinu
9. februara 2022. godine Evropska komisija usvojila je program rada Evropskog veća za inovacije (EIC) za 2022. godinu, kojim se otvaraju mogućnosti finansiranja u vrednosti od 1.7 milijardi evra za tekuću godinu. Sredstva su namenjena najsavremenijim inovatorima, kako bi im se omogućili uslovi da napreduju i stvaraju nova tržišta, posebno u oblastima kao što su kvantno računarstvo, razvoj nove generacije baterija i genska terapija.
Pokrenut u martu 2021. godine, kao glavna novina programa Horizont Evropa, EIC ima predviđen budžet od 10.1 milijardi evra za period 2021-2027.
EIC finansiranje i podrška za 2022. godinu:
- EIC Pathfinder (350 miliona evra) za multidisciplinarne istraživačke timove u vidu preduzimanja vizionarskih istraživanja koja imaju potencijal da dovedu do revolucionarnih tehnoloških otkrića;
- EIC Transition (131 milion evra) za pretvaranje rezultata istraživanja u mogućnosti za inovacije, zasnovane na rezultatima ostvarenim u okviru EIC Pathfinder i Proof of Concept projekata Evropskog istraživačkog saveta, kako bi se unapredile tehnologije i izgradili poslovni modeli za specifične predloge;
- EIC Accelerator (za 1.16 milijardi evra) za startap preduzeća i MSP za razvoj i unapređenje revolucionarnih inovacija, koje imaju potencijal da stvore nova tržišta ili da dovedu do promena na postojećim.
Svi EIC projekti imaju pristup platformi sa uslugama za ubrzanje poslovanja – Business Acceleration Services, na kojoj mogu pronaći trenere, mentore i obuku, mogućnosti za partnerstva, kao i niz drugih usluga i događaja.
EIC Program rada za 2022. godinu, čiji će fokus biti na pojednostavljenju procedura i jačanju doprinosa politikama EU, sadrži nekoliko novih elemenata:
- Nova „EIC Scale-Up 100“ inicijativa putem koje će se identifikovati 100 najperspektivnijih deep tech kompanija iz EU koje imaju potencijala da postanu kompanije „jednorozi“ (sa procenom od preko 1 milijarde evra);
- Ulaganja u kapital iznad 15 miliona evra – EIC Accelerator će omogućiti kompanijama koje rade na tehnologijama od strateškog interesa za EU da se prijave za EIC investicije veće od 15 miliona evra;
- Veća podrška ženama koje se bave inovacijama kroz razvoj inovacijskog indeksa roda i raznolikosti, kako bi se identifikovali nedostaci i podstakla rodna ravnopravnost unutar kompanija, kao i uvođenje dve dodatne nagrade za inovatorke mlađe od 35. godina u okviru EU Nagrada za inovatorke.
Program rada za 2022. predstavlja ažurirani skup „EIC Izazova“, u okviru kojih je obezbeđeno 500 miliona evra za finansiranje startapova koji razvijaju tehnologije koje će doprineti nastojanju EU da smanji neto emisiju gasova staklene bašte za najmanje 55% do 2030. godine, kao i jačanju strateške autonomije u oblasti kvantne, svemirske i nove medicinske tehnologije.
EIC nastoji da kontinuirano poboljšava svoje procedure u korist svojih aplikanata:
- Sve istaknute kompanije koje ne mogu da budu finansirane od strane EIC zbog budžetskih ograničenja, automatski će dobiti Pečat odlikovanja (Seal of Excellence) što bi trebalo da im pomogne pri dobijanju sredstava iz drugih fondova EU, kao što su strukturni fondovi, fondovi za oporavak ili drugi izvori;
- U 2022. godini biće otvoreni češći rokovi za prijavu za programe Transition i Accelerator, uz kontinuirani proces prijave za Transition. Kandidati koji se po drugi put prijavljuju za Accelerator će sada imati priliku da opišu i predstave poboljšanja učinjena u ponovnom podnošenju predloga.
U utorak, 22. februara 2022. godine, biće održan informativni dan kako bi se pružile informacije o tome kako funkcioniše EIC, kako se prijaviti za finansiranje, ko ima pravo da učestvuje, kao i da se predstave ovogodišnje novine. Sesije će obuhvatiti i informacije o mogućnostima finansiranja istraživačkih timova, startapova, MSP i investitora.
Program rada Evropskog veća za inovacije za 2022. godinu možete preuzeti ovde: European Innovation Council (EIC) Work Programme 2022.