Novi projektni ciklus Evropske mreže preduzetništva Srbije predstavljen na konferenciji Kako pametno izvoziti- SMART EXPORT
U organizaciji Privredne komore Srbije, Evropske mreže preduzetništva, Poslovnog skoka, EURACTIVA i Komore italijansko-srpskih privrednika, 24.novembra 2023. godine je organizovana konferencija SMART EXPORT-Kako pametno izvoziti tokom koje su učesnici bili u prilici da saznaju koji su im program podrške na raspolaganju, na koji način mogu brzo i jednostavno da dođu do klijenata u inostranstvu, kako da procene da li je kompanija finansijski spremna za izvoz i kako da odaberu koje je tržište najprofitabilnije za njihove proizvode, na koje propise treba da obrate pažnju pre započinjanja izvoza, koje su im dozvole neophodne za izvoz, kao i na koji način da optimizuju logističke troškove.
Konferenciju su otvorili Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju PKS i Milan Čukić, državni sekretar u Ministarstvu privrede. Bojan Stanić je naglasio da je u današnje vreme izazov biti privrednik, ali je još veći izazov biti izvoznik, jer treba odgovoriti na ključno pitanje gde izvoziti, da li na tržište Evropske unije koje je veoma diversifikovano i konkurentno ili ići va van evropska tržišta koja zahtevaju različitu vrstu robe, uključujući i onu nižeg stepena prerade, ali gde se postavlja pitanje kako sa relativno malom ekonomijom obima i udaljenom geografskom distancom biti rentabilan. Stanić je skrenuo pažnju i da se sva makroekonomska dešavanja u svetu reflektuju i na našu privredu, a upravo iz tog razloga, PKS radi na diversifikaciji naše spoljne trgovine, u smislu otvaranja novih tržišta i organizacije privrednih delegacija koje idu u Podsaharsku Afriku, na Bliski istok, u Kinu u cilju uspostavljanja novih poslovnih kontakata. “U povezivanju naših privrednika sa kompanijama u Evropskoj uniji je veoma značajna i EEN mreža koja je dokazala kroz dugi niz godina funkcionisanja da je vrlo dobar i kvalitetan servis za naše privrednike.”
Državni sekretar Ministarstva privrede, Milan Čukić je istakao da je izvoz veoma važna tema i da naročito treba obratiti pažnju na deo koji se tiče arbitraže u spoljnotrgovinskom poslovanju i to na koji način konkretnije znanje u vezi sa arbitražom može da pomogne izvoznicima prilikom sklapanja trgovinskih ugovora. Čukić je takođe naveo koji su program Ministarstva privrede aktuelni i ko može na njih da se prijavi, a istakao je da je kroz program podrške malim preduzećima za nabavku opreme u 2023. godini Ministarstvo privrede opredelilo 1,4 milijarde dinara, dok je za razvojne projekte opredelilo 900 miliona dinara.
Katarina Momčilović Matić, viši savetnik u Centru za EU integracije PKS i koordinator EEN Srbija konzorcijuma je predstavila Evropsku mrežu preduzetništva, projekat kreiran od strane Evropske komisije 2008. godine sa ciljem da se kreira standardizovani set instrumenata podrške preduzećima u Evropi. Momčilović Matić je naglasila da je ova mreža danas aktivna u preko 40 zemalja, da okuplja 2500 stručnjaka iz preko 450 partnerskih organizacija i institucija poput komora, agencija, instituta koje pomažu kompanijama da poboljšaju i inoviraju svoje poslovanje kroz partnerstvo, informisanje i stručnu pomoć.
Nakon uvodnih prezentacija koji su se odnosili na dostupne programe podrške izvozu, u okviru panela Kako pametno izvoziti-preduslovi za održiv izvoz na kome su učesnici bili: dr Jelena Vasić, rukovodilac Centra za strateške analize i analitiku PKS, Ljubomir Jovanović, finance expert, Finance plus, prof.dr Milorad Kilibarda, šef odseka za logistiku, Saobraćajnog fakulteta Univerzitet u Beogradu, Jasminka Gajić, načelnica odeljenja za TARIS, Uprave carina i Uroš Ganović, advokat i partner, Ganović&Partners date su informacije na koji način se adekvatno pripremiti za izvoz, kako odrediti sopstvene potencijale s obzirom na kapacitete, opremu i tržišne mogućnosti, kako optimizovati troškove logistike kao i koje će koristi privrednici imati od uvođenja Integrisane tarife Srbije, tzv. TARIS-a koji je u izradi u Upravi carina.