Održani b2b susreti u okviru 7. međunarodnog foruma o saradnji u Trebinju
Više od 200 privrednika iz Srbije, Bosne i Hercegovine, regiona, EU, ali i Kanade i Amerike, okupilo se u Trebinju na 7. međunarodnom forumu o saradnji, gde su razgovarali o kreiranju turističke ponude regiona, mogućnostima infrastrukturnih i drugih ulaganja, većoj upotrebi obnovljivih izvora energije, razvoju slobodnih zona.
Regionalna saradnja, umrežavanje kompanija, novi poslovi i investicije, edukacija kadrova, ključni su za privredni rast i razvoj, ali i efikasan odgovor na izazove globalne krize, saglasni su učesnici skupa.
Na Forumu u Trebinju, Privredna komora Srbije (PKS) organizovala je, u okviru Evropske mreže preduzetništva (EEN), preko 120 B2B sastanaka privrednika, najviše iz sektora turizma, energetike, IT.
„Ovaj događaj je odlična prilika da se naše kompanije povežu sa firmama kako iz regiona Zapadnog Balkana, tako iz EU i celoga sveta, ojačaju svoje biznise i unaprede poslovanje“, ističe Jovana Stanojević, rukovodilac Centra za EU integracije PKS.
Podseća da je u proteklih 14 godina, od kada je EEN prisutna u Srbiji, više od 18.000 domaćih malih i srednjih preduzeća koristilo usluge ove mreže, da je preko 6.000 srpskih kompanija učestvovalo na bilateralnim sastancima i kompanijskim misijama. Samo je EEN Srbija konzorcijum organizovao preko 9.500 međunarodnih poslovnih sastanaka. „Očekujemo da do kraja godine Srbija potpiše sporazum i uđe u Single market program, iz koga se finansira i EEN mreža, što će omogućiti nastavak podrške malim i srednjim preduzećima i preduzetnicima“, objašnjava Stanojević.
Jedna od ključnih tema 7. međunarodnog foruma o saradnji bili su obnovljivi izvori energije, a Ljubinko Savić seketar Udruženja za energetiku PKS ističe da su OIE glavni mehanizam za dostizanje ciljeva karbonske neuralnosti zemalja regiona. „U uslovima globalne energetske krize i sukoba u Ukrajini predstavlaju možda i jedino moguće rešenje na pokidane tokove i umanjene isporuke energije, ali i odgovor na visoke cene energenata“, objašnjava predstavnik PKS.
Sa ciljem postizanja ugljenične neuralnosti kontinenta do 2050. godine, obnovljivi izvori energije imaće glavnu ulogu u procesu dekarbonizacije energetskih sistema, a očekuje se da će ulaganja u energetici do 2030. biti usmerena upravo u ovaj sektor dodaje Savić.
Predstavnici PKS tokom posete Trebinju razgovarali su sa gradonačelnikom Mirkom Ćurićem o investicionim projektima u ovome gradu.
Organizatori 7. međunarodnog foruma o saradnji na kome su učestvovali i predstavnici vlada i nadležnih institucija i organizacija su Razvojna agencija Republike Srpske i Razvojna agencija Srbije. Jedne godine domaćin je Srbija, a druge Republika Srpska. Predstavnici loklanih samouprva Republike Srpske i gradonačelnici na skupu u Trebinju bili su u prilici da razvojne planove svojih opština i gradova predstave potencijalnim investitorima.